Wczoraj był poradnik dla całkiem całkiem początkujących. Dziś zajmiemy się tymi, którzy kiedyś już coś robili. To znaczy znają podstawy. Ale ale. Nie zapominamy rzecz jasna o zaczynających. Dalsza część instrukcji krok po kroku pojawi się jutro. Tymczasem dzisiaj dopieścimy tych, którzy już coś wiedzą, ale nie do końca.

Zrobimy prosty, naprawdę prosty kwadratowy element na szydełku. Włóczka, która wystąpi w dzisiejszym odcinku w roli głównej to piękny 100-procentowy poliakryl z niemieckiego reala. Dzisiaj zresztą zakupiony, podobnie odpowiednio dobrane do niego szydełko. No cóż, jak już pisałam, dopiero się uczę, więc potrzebny sprzęt kompletuję powolutku.

Co do motywu, to znalazłam go na pintereście. Jak się okazuje wśród angielskich, rosyjskich i japońskich schematów i instrukcji, można tam natrafić też na polskie rodzynki. Schemat wygląda tak.

I od razu ruszamy z kopyta. Na szydeÅ‚ku już rozpoczÄ™ta robótka – 8 oczek Å‚aÅ„cuszka, a okrążenie zamkniÄ™te jednym oczkiem Å›cisÅ‚ym. Do nastÄ™pnego okrążenia zawsze przechodzimy oczkami Å‚aÅ„cuszka. W tym schemacie sÅ‚upkowi potrójnie nawiniÄ™temu odpowiada 5 oczek Å‚aÅ„cuszka. Widać to na nastÄ™pnym zdjÄ™ciu.

Na zdjęciu pokazałam również, że nitkę, która została nam po zrobieniu pierwszej pętelki można łatwo zabezpieczyć, układając ją wokół okrążenia z oczek łańcuszka i obrabiając je razem. Po takim obrobieniu będzie można nitkę bez obawy po prostu obciąć.
No dobrze, teraz przechodzimy do rzeczy w tym schemacie najtrudniejszej: słupek potrójnie nawinięty, a żeby było nam jeszcze trudniej: grupa słupków potrójnie nawiniętych przerobionych razem. Chodzi o to, że wszystkie cztery słupki kończymy razem, za jednym nawinięciem nitki, dzięki temu powstaną swojego rodzaju pęczki, grupy, piramidki, jak zwał tak zwał. No to zaczynamy.
Na szydeÅ‚ku mamy teraz jednÄ… nitkÄ™ pochodzÄ…cÄ… z ostatniego oczka Å‚aÅ„cuszka. Nawijamy nitkÄ™ trzy razy (pamiÄ™tamy – od tyÅ‚u). I wyglÄ…da to tak.

Teraz przekładamy szydełko przez okrążenie z oczek łańcuszka, łapiemy nitkę i na szydełku znajduje się w tej chwili 5 pętelek. Przerabiamy je parami, tzn.: nabieramy nitkę i przeciągamy przez pierwsze dwie pętelki. Na szydełku są teraz 4 pętelki. Znowu nabieramy nitkę i przeciągamy ją przez pierwsze dwie pętelki. Na szydełku mamy teraz 3 pętelki. Znowu nabieramy nitkę i znowu przeciągamy ją przez dwie pętelki. I na tym kończymy. Na szydełku zostają dwie pętelki. Gdyby to był zwykły słupek, to zostałaby jedna pętelka, ale my ten słupek musimy zakończyć razem z pozostałymi. Dlatego, kiedy mamy na szydełku dwie pętelki, ponownie nawijamy trzykrotnie nitkę na szydełko. Wygląda to tak.

Na zdjęciu widać dwie pętelki z nieskończonych słupków oraz trzy następne, które posłużą do zrobienia kolejnego słupka trzykrotnie nawiniętego. Przekładamy szydełko przez okrążenie z oczek łańcuszka, na szydełku mamy teraz już 6 pętelek i znowu przerabiamy je parami, tak by na końcu na szydełku zostały nam trzy pętelki.
Potem robimy jeszcze jeden słupek i kiedy na szydełku mamy cztery pętelki, przerabiamy je wszystkie razem. Tak to wygląda.

A oto i kolejny etap, na którym widać przede wszystkim: 4 słupki potrójnie nawinięte zakończone razem, następnie zgodnie ze schematem 8 oczek łańcuszka oraz jeden pojedynczy słupek potrójnie nawinięty zrobiony w połowie. Teraz trzeba parami przerabiać pętelki, które są na szydełku, aż zostanie na nim tylko jedna pętelka.

Aby skończyć to okrążenie trzeba teraz robić na zmianę: po tym pojedynczym słupku, znowu 8 oczek łańcuszka, następnie znowu pęczek z czterech słupków, 8 osiem oczek łańcuszka, słupek pojedynczy. Wszystkie słupki potrójnie nawinięte. I tak przerabiamy, aż otrzymamy 4 pęczki ze słupków i cztery słupki pojedyncze.
WyjÄ…tkowo okrążenia nie koÅ„czymy oczkiem Å›cisÅ‚ym zamykajÄ…cym, a czterema oczkami Å‚aÅ„cuszka i sÅ‚upkiem podwójnie nawiniÄ™tym wkÅ‚utym w pierwszy pÄ™czek ze sÅ‚upków. 
Czyli trzeba zrobić mniej więcej coś takiego:

  No dobrze, może trochÄ™ dokÅ‚adniej Wam to pokażemy.

Przed szydełkiem widać (ledwo bo ledwo, ale widać) 4 oczka łańcuszka. Natomiast na szydełku jest jedna pętelka z łańcuszka oraz dwie pętelki z narzutu do słupka podwójnego. Dodatkowo szydełko przeciągnięte jest przez dwie nitki oczka pierwszego pęczka słupków. Teraz nastąpi przeciągnięcie nitki. Na szydełku będą cztery pętelki, które zostaną przerobione parami.
Zaczynamy drugie okrążenie. Schemat nakazuje zacząć go szeÅ›cioma oczkami Å‚aÅ„cuszka, a nastÄ™pnie oczkiem Å›cisÅ‚ym (lub jak ktoÅ› woli – półsÅ‚upkiem bez narzutu) zahaczyć je o Å‚uk poprzedniego okrążenia. Widać to na nastÄ™pnej fotce.

Zdjęcie pokazuje moment łapania nitki. Przeciągnę ją teraz przez łuk z oczek łańcuszka poprzedniego rzędu i na szydełku będę miała dwie pętelki, które przerobię z kolejnym narzutem.
Teraz 5 oczek łańcuszka i znowu robimy słupki potrójnie nawinięte, tyle że odwrotnie niż te poprzednie. Wtedy kończyliśmy je razem, a teraz będą wkłute w to samo oczko poprzedniego rzędu.

Kocię poszło, więc i zdjęcia można było łatwiej zrobić. Na szydełku są teraz: jedno oczko łańcuszka, trzy pętelki nawinięte oraz jedna pętelka, która powstała przez przeciągnięcie nitki przez oczko niższego rzędu. Szydełko trzeba tutaj wkłuć w oczko bezpośrednio nad słupek, najlepiej przez obie nitki tegoż słupka.
Po przerobieniu parami wszystkich pętelek z szydełka, zostaje nam na nim jedna pętelka. Zgodnie ze schematem robimy 5 oczek łańcuszka, a następnie znowu słupek potrójnie nawinięty wkłuty w to samo miejsce co poprzedni słupek.

Przerabiamy słupek, robimy następnie 5 oczek łańcuszka i znowu oczkiem ścisłym (lub półsłupkiem bez narzutu) zahaczamy się o łuk poprzedniego rzędu:

I takim to sposobem zmierzamy do zakończenia drugiego i ostatniego okrążenia. Wykonujemy w nim na zmianę: 5 oczek łańcuszka, 1 półsłupek, 5 oczek łańcuszka, 1 słupek potrójnie nawinięty, 5 oczek łańcuszka, 1 słupek potrójnie nawinięty wkłuty w to samo miejsce co poprzedni i tak dalej, i tak dalej. Okrążenie należy zakończyć oczkiem ścisłym zamykającym. W efekcie otrzymujemy taki piękny, kwadratowy motyw.

Nitkę obcinamy i koniecznie wrabiamy w robótkę. To znaczy trzeba ją ukryć gdzieś tak, aby dobrze się trzymała. Dzięki temu robótka nam się nie rozleci.

RobiÄ…c wiÄ™cej takich motywów, możemy Å›miaÅ‚o poÅ‚Ä…czyć je w coÅ› wiÄ™kszego. W zależnoÅ›ci od wybranej gruboÅ›ci włóczki: w koc, obrus, firankÄ™, a nawet sweterek czy tunikÄ™. 

Mam nadziejÄ™, że wszystkie opisy sÄ… w miarÄ™ prosto napisane, gdyby coÅ› byÅ‚o niejasne, pytajcie. 

Zapraszam też do odwiedzenia mojego profilu na pinterest.com. W specjalnym „boardzie” „SzkoÅ‚a szydeÅ‚kowania” bÄ™dÄ™ tam umieszczaÅ‚a wszystkie materiaÅ‚y z naszych lekcji. Tam też znajdziecie dokÅ‚adny schemat dzisiejszego motywu oraz tunikÄ™, która zostaÅ‚a wykonana m.in. z tych wÅ‚aÅ›nie kwadratów. Zapraszam Perfidny Obibok na pinterest.com